Centrum Usług Społecznych w Gminie Świdwin

Sprawozdanie z rozgrywek rodzinnych w Lekowie

W dniu 8 listopada 2014r. w Lekowie zostały zorganizowane "Rozgrywki Rodzinne" w ramach zadania Działanie środowiskowe projektu systemowego pn. "Buduję przyszłość poprzez aktywizację i wiedzę". Celem powyższej imprezy była integracja całych rodzin ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. To właśnie dla najmłodszych przygotowano najwięcej atrakcji, jednak różne niespodzianki czekały także na rodziców, którzy aktywnie włączyli się do wspólnej zabawy. Przygotowanych atrakcji było mnóstwo m.in.: dmuchańce - zjeżdżalnia i zamek dla najmłodszych, przeróżne zabawy prowadzone przez animatora, malowanie twarzy dzieciom - wykonywane przez pracowników ośrodka, kącik gier i zabaw, warsztaty tworzenia biżuterii, występy artystyczne oraz oprawa muzyczna, która umilała całą imprezę. Tak, więc każdy kto uczestniczył w imprezie znalazł coś odpowiedniego dla siebie lub mógł poszerzyć swoje umiejętności w proponowanych zajęciach, warsztatach.

 

Tak, jak we wcześniejszych imprezach tak i tym razem bardzo dużym wkładem i zaangażowaniem wykazali się uczestnicy projektu systemowego. Panie przygotowały bardzo starannie stoisko z poczęstunkiem, które obfitowało m.in. w: ciasto, owoce, kawę, herbatę, soki dla dzieci oraz pieczone kiełbaski z grilla.

 

Podczas wspólnej zabawy animator prowadził różne zabawy dla dzieci i rodziców, co powodowało wiele radości i uśmiechu na buziach naszych milusińskich oraz ich rodziców. Dodatkowo jeden z uczestników projektu przebrał się w maskotkę smoka "GOPSIKA", który wyruszył z koszem słodkości na poczęstunek dla dzieci. "GOPSIK" cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych, którzy bardzo chętnie pozowali do zdjęć z przesympatyczną maskotką.

 

Na koniec imprezy dla wszystkich dzieci biorących udział w konkursach i zabawach zostały wręczone upominki m.in.: malowanki, kredki, farbki, notesy, pamiętniki, ołówki itp.

 

Uczestnicy projektu jak zawsze stanęli na wysokości zadania włączając się aktywnie w organizację oraz zabawę podczas trwającej imprezy. Jest to kolejna impreza, która osiągnęła zamierzony cel tj. wspólną integrację rodziców z dziećmi.

 

Sporządziła: Małgorzata Chacia
Zaakceptowała: Kierownik OPS

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Słów kilka o dziłaniach w projekcie - listopad 2014


Ostatnie miesiące w Systemowym Projekcie pod nazwą: "Buduję przyszłość poprzez aktywizację i wiedzę" to okres wytężonej pracy beneficjentów. Po ustaleniach będących wynikiem współpracy doradcy zawodowego, terapeuty rodzinnego, uczestnicy projektu mogli rozpocząć kursy zawodowe. Zdobyli oni kwalifikacje między innymi: opiekuna osoby niepełnosprawnej, operatora wózków widłowych, murarza, tynkarza i glazurnika. Zaś dla innych kasa fiskalna, czy zasady prowadzenia gastronomii przestały być obszarem nieznanym. Są też tacy, którzy podczas kursu gastronoma zdobyli wiedzę na temat przyrządzania i podawania dań. Jak widać, oferta kursowa była bardzo zróżnicowana i bogata. Każdy uczestnik projektu miał możliwość wybrania czegoś odpowiedniego dla siebie. Teraz należy tylko trzymać kciuki za powodzenie w poszukiwaniu pracy zgodnej z nowo zdobytymi kwalifikacjami.

 

Po ciężkiej pracy dla uczestników projektu należała się chwila odpoczynku i tak w dniach 24-25 października 2014 roku beneficjenci wzięli udział w wyjeździe rekreacyjnym do malowniczej miejscowości położonej nad morzem, a mianowicie do SPA Geovita w Dąbkach, gdzie filozofia SPA nawiązuje do kultury podróżowania do kurortów, w których, dzięki znanym od dawna, niezwykłym właściwościom wód, można odzyskać siły witalne, równowagę i spokój ducha.

 

Pierwszego dnia, po niedługiej podróży i dotarciu na miejsce cała grupa udała się do swoich pokoi, aby się rozpakować, po czym wspólnie spotkaliśmy się na obiedzie. Każdy z uczestników otrzymał bon do wykorzystania przez siebie na zabiegi upiększająco-relaksacyjne, między innymi w pakiecie był: masaż całego ciała, masaż pleców gorącymi kamieniami czy świecą lub peeling ciała oraz wiele innych.

 

W dalszej części pobytu w SPA beneficjentki oraz beneficjenci wzięli udział w uroczystej kolacji połączonej z wieczorkiem tanecznym.

 

Podczas całego pobytu uczestnicy mieli zapewniony bezpłatny dostęp do centrum SPA, które obejmowało: basen, saunę, jakuzie oraz masaże wodne. Ponadto do dyspozycji uczestników były boiska, korty tenisowe oraz sala fitness. Dzięki właściwej pielęgnacji ciała i duszy można z energią i optymizmem stawić czoła czekającym obowiązkom. Rozluźniony, wypoczęty, pozytywnie nastawiony do życia - każdy chce takim być i każdy z nas może takim być. Wspaniałe chwile relaksu płynące z kontaktu z wodą są jej podstawą i tego nie zapomną uczestnicy naszego projektu!

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

PORADNICTWO PRAWNE

 

Od września do grudnia 2014 roku uczestnicy projektu: "Buduję przyszłość poprzez aktywizację i wiedzę" mogą korzystać ze wsparcia radcy prawnego. Udzielane poradnictwo oferowane jest w formie warsztatów dla całej grupy oraz spotkań indywidualnych. Zakres tematyczny warsztatów to między innymi:

  • udzielenie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego, opiekuńczego i ubezpieczeń społecznych, itp.,
  • udzielenie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa pracy (wynagrodzenia, urlopy, rodzaje umów, obowiązki pracodawcy i pracownika, a także ich prawa, itp.).

 

Ponadto uczestnicy otrzymują pomoc prawną w rozwiązywaniu swoich indywidualnych problemów, spraw z zakresu prawa.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Piknik rodzinny w Krosinie w dniu 21 września 2014 roku


W ramach realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdwinie projektu systemowego pn. "Buduję przyszłość poprzez aktywizację i wiedzę" 12 uczestników w/w projektu wraz ze swoimi rodzinami oraz pracownicy ośrodka w dniu 21 września 2014r. wzięli czynny udział w Pikniku Rodzinnym zorganizowanym w Krosinie. Powyższa impreza miała na celu integrowanie się uczestników projektu, a w szczególności integracja całych rodzin poprzez wspólne spędzanie czasu rodziców z dziećmi. Aby umożliwić rodzinom aktywne spędzanie czasu zostały przygotowane m.in. takie atrakcje: kule wodne, eurobungee, przejażdżka końmi, dmuchany zamek, itp.

 

Więcej informacji w zakładce Sprawozdania z realizacji projektu -> Kliknij tutaj

 

 

Turniej o "Szablę Wójta" w Smardzku w dniu 12 lipca 2014 roku


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdwinie w ramach realizowanego w 2014r. projektu systemowego pn. "Buduję przyszłość poprzez aktywizację i wiedz" dla 12 uczestników projektu wraz z otoczeniem zorganizowało w ramach działania środowiskowego spotkanie integracyjne w dniu 12 lipca 2014r. w Smardzku. Działanie to zostało połączone z Turniejem o "Szablę Wójta", w którym czynny udział brali uczestnicy projektu oraz pracownicy ośrodka. Uczestnicy projektu mieli za zadanie m.in. przystrojenie stoiska, przygotowanie słodkiego poczęstunku, pomoc przy prowadzeniu różnych zabaw dla najmłodszych itp.

 

Celem tego działania była integracja uczestników projektu, lepsze działanie w grupie, podniesienie kompetencji i umiejętności społecznych ze szczególnym aspektem pobudzenia do życia społecznego, umiejętności radzenia sobie ze stresem, komunikacji, pracy zespołowej, uczenia się optymizmu i asertywności, nabycie większej pewności siebie i wiary we własne siły. Na uwagę zasługuje fakt, że nie którzy Beneficjenci powyższego projektu reprezentowali swoje sołectwa w turnieju o "Szablę Wójta".

 

Więcej informacji w zakładce Sprawozdania z realizacji projektu -> Kliknij tutaj

 

 

 
 

Zakończenie kursu z zakresu rozwoju osobistego w dniu 30 czerwca


W ramach realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdwinie projektu systemowego pn. "Buduję przyszłość poprzez aktywizację i wiedzę" 12 uczestników w/w projektu w dniach od 03 czerwca 2014r.do 30 czerwca 2014r. wzięło udział w I cyklu szkoleń tj. kursu z zakresu rozwoju osobistego, w tym: warsztaty z psychologiem oraz warsztaty z doradcą zawodowym, które obejmowały:

 

  1. warsztaty grupowe i indywidualne z psychologiem
  2. warsztaty grupowe i indywidualne z doradcą zawodowym

 

Ponadto w dniu 30 czerwca 2014r. uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach edukacyjnych "Być rodzicem" - 2 godz. prelekcja, które zostały przeprowadzone przez terapeutę rodzinnego. Powyższe warsztaty zawierały elementy dot. m.in. umiejętności i kompetencji niezbędnych w budowaniu relacji rodzicielskich; podstawy rodzicielskie, jako wynik umiejętności nawiązania skutecznych relacji wynikających z zasad komunikowania się; stereotypy zaburzające relacje człowiek - człowiek, w tym próba obalenia stereotypu "Bezstresowe dzieciństwo"; elementy treningu w zakresie wnioskowania moralnego: jak uczyć właściwej hierarchii wartości, sprawiedliwości, jak uczyć liczenia się z prawami innych ludzi itp. Na zakończenie warsztatów zostały przekazane uczestnikom zaświadczenia potwierdzające ich ukończenie (12 szt.), a frekwencja wyniosła 100%.

 

Więcej informacji w zakładce Sprawozdania z realizacji projektu -> Kliknij tutaj

 

 

PIERWSZE SPOTKANIE ORGANIZACYJNE JUŻ ZA NAMI?

W dniu 28.05.2014r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Świdwinie miało miejsce spotkanie organizacyjne dla uczestników projektu systemowego pn. "Buduję przyszłość poprzez aktywizację i wiedzę" realizowanego w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 "Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji", Poddziałanie 7.1.1 "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Grupa liczyła 12 osób bezrobotnych, gotowych i chętnych do podniesienie swoich kwalifikacji i w rezultacie być może znalezienia pracy. Podczas spotkania zostały przedstawione planowane działania, między innymi: wyjazd rodzinny, kurs z zakresu rozwoju osobistego, spotkania z doradcą zawodowym, warsztaty ?Być rodzicem? oraz wiele innych. Ponadto uczestnicy (już kursanci) dzięki projektowi mają możliwość zdobycia prawo jazdy kat. B.

 

Osoby te również utworzyli grupę samopomocową. Spotkania odbywać się będą cyklicznie, co miesiąc przez okres 14-stu miesięcy (maj 2014r. ? czerwiec 2015r.). Celem pierwszego zapoznawczo- organizacyjnego spotkania była próba określenia formy i zakresu działania grupy wsparcia, zachęcenie osób bezrobotnych do podzielenia się doświadczeniami zawodowymi oraz do korzystania z przedstawionych form poszukiwania pracy. Członkowie grup samopomocowych mogą wspierać się wzajemnie w pokonywaniu trudności, zdobywać wiedzę na temat osobistej trudnej sytuacji, rozwijać nowe formy radzenia sobie z problemem, odrzucić izolację społeczną oraz dodawać sobie wspólnie odwagi i wsparcia.

 

Pomimo trudnej sytuacji uczestników grupy, związanej z ich sytuacją na rynku pracy, grupa wykazała się dużą aktywnością i zaangażowaniem. Dzięki profesjonalnemu wsparciu pracowników projektu członkowie chętnie podjęli dyskusję dzieląc się własnymi doświadczeniami i przeżyciami.