Centrum Usług Społecznych w Gminie Świdwin

"Międzypokoleniowe działania integrujące rodzinę - kolejny wyjazd wśród kulinarnych zapachów..."

09 listopada 2018, 07:59 (wiek: 5 lat)

W ramach realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdwinie projektu pn. Akademia Aktywności "Podążając za zmianami" w dniach 27.10.2018 r. i 28.10.2018 r. odbył się dla uczestników projektu i jego najbliższego otoczenia wyjazd integracyjny.

Program wyjazdu obejmował m.in. trening kompetencji społecznych, w tym warsztaty w zakresie problemów i zagrożeń współczesnej rodziny, zajęcia edukacyjno-wychowawcze mające na celu wzmocnienie spójności rodzin, rozwijanie zainteresowań dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszyło się rodzinne gotowanie, gdzie po kulinarnych wysiłkach można było degustować potrawy. Okazało się, iż gotowanie jest czymś więcej niż tylko sztuką przyrządzania smacznych posiłków. Dla jednych jest to sposób na odpoczynek i relaks, dla innych okazja do spędzenia czasu z bliskimi, a dla pasjonatów - sposób na życie. Dziś, w ferworze zajęć i natłoku obowiązków, często zapominamy o tym, jak ważną rolę odgrywa wspólne spędzanie czasu z rodziną. Zanika również kultura jedzenia, sprowadzając spożywanie posiłków jedynie do zaspokajania głodu.  Podczas warsztatów kulinarnych uczestnicy spotkania mieli możliwość nie tylko poznać nowe smaki, ale też nauczyć się, jak gotować smaczne i nietypowe potrawy, co to jest zdrowe odżywianie i jak ważne jest wspólne spędzanie czasu przy stole, a także na czym polega savoir vivre. Uczestnicy projektu uczyli się gotować, rozwijali swoje kompetencje kulturowe, doskonalili umiejętność pracy w grupie i zdobywali wiedzę dotyczącą dobrych manier, obyczajów i form towarzyskich. Co więcej, wspólne gotowanie zbliża, integruje, buduje i wzmacnia poczucie tożsamości grupy.

Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.