Centrum Usług Społecznych w Gminie Świdwin

Walentynkowe Szaleństwo Piernikowe

17 lutego 2018, 09:56 (wiek: 6 lat)

Jest coś niezwykłego w tradycji wypiekania pierników. W czym tkwi ta magia? Czy to aromat przypraw korzennych, czy smak, czy sposób przygotowywania? Jedno jest faktem - wspólne wypiekanie pierników zbliża do siebie ludzi i daje dużo frajdy dorosłym i dzieciom. Nie inaczej było podczas spotkania 12.02.2018 r. na świetlicy wiejskiej w Ząbrowie, w której młodzież i dzieci zgromadziły się na wspólnym pieczeniu pierników w ramach zbliżających się Walentynek - święta zakochanych.

Gospodarzem spotkania była Pani Halina Cybul - Prezes Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw "AKORD" oraz Pani Barbara Felska - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdwinie. Wspólne przedsięwzięcie miało na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy instytucją a organizacją oraz społecznością lokalną poprzez wspólne wypieki. W tym dniu nie zabrakło również sołtysa wsi Pana Lecha Lipka.

Pieczenie, wykonanie a później wspólne dekorowanie sprawiło wiele przyjemności i było wspaniałą zabawą. Dla wszystkich uczestników zajęć była to pełna niespodzianek lekcja (sztuka) kulinarna, podczas której poznali sposób wykonania pierniczków i ich smak. Każde dziecko i dorosły miał okazję własnoręcznie zagnieść ciasto, wyciąć serce i udekorować wg swojej wyobraźni.

Gdy ciasteczka były gotowe zostały umieszczone na blachach i włożone do piekarnika, gdzie piekły się pod czujnym okiem. Następnie odbyła się wspólna degustacja pierników.

Dzieci i młodzież zgodnie stwierdziły, iż były przepyszne. Wyraziły chęć, aby podobne zajęcia odbyły się raz jeszcze.

Uczestnictwo w warsztatach pozwoliło rozwinąć zainteresowania kulinarne dzieci i młodzieży a umiejętności zdobyte będą wykorzystywane w życiu codziennym. Zajęcia te były formą spędzania wolnego czasu, miejscem, gdzie młodzież mogła wspólnie pracować i osiągnąć sukces kulinarny.

Dziękujemy Pani Magdalenie Buniak - opiekunce świetlicy za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu pierniczków!