Centrum Usług Społecznych w Gminie Świdwin

"Sprzątanie Świata" w Międzyrzeczu

07 listopada 2014, 20:49 (wiek: 10 lat)

W środę, wspólnymi siłami Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw AKORD, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdwinie oraz Zespołu Szkół im. Ziemi Świdwińskiej w Lekowie udało się zorganizować wyjazd do Hubertówki w Międzyrzeczu w ramach akcji "Sprzątanie świata". Działanie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Nadleśnictwa Świdwin.

Uczestnikami wyjazdu do Międzyrzecza byli członkowie Klubu Seniora w Lekowie, seniorzy z Ząbrowa oraz młodzież z Zespołu Szkół w Lekowie pod opieką pedagog- Żanety Oręczak. Razem z trójką pracowników GOPS w Świdwinie w akcji wzięło udział 29 osób. Jej głównym założeniem była troska o środowisko naturalne- uczestnicy mieli za zadanie posprzątać zanieczyszczony przez grzybiarzy fragment lasu. Tuż po przybyciu na miejsce grupę przywitali: leśniczy- pan Jan Bronowicki oraz strażnik leśny- pan Grzegorz Gulbas, a po chwili dołączyła do nich pani Dorota Pulnik z Nadleśnictwa w Świdwinie, która przekazała kilka ciekawostek dotyczących lasów i wręczyła uczestnikom materiały informacyjne.

Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy wyruszyli drogą biegnącą wzdłuż lasu, zbierając śmieci pozostawione przez grzybiarzy i mieszkańców. Gimnazjalistów ambicja przepełniała tak bardzo, że w pewnym momencie urządzili wewnętrzne zawody na to, kto wyzbiera najwięcej odpadków. Niektórzy z seniorów żartowali, że młodzież jest tak dokładna, że nie zostawi niczego dla bardziej doświadczonych uczestników wyjazdu.

Samo sprzątanie było jedynie wstępem do międzypokoleniowej integracji. Po powrocie do Hubertówki na grupę czekał poczęstunek- ognisko z kiełbaskami, kawa, herbata i ciasto. Różnica wieku szybko przestała mieć znaczenie- po kilkunastu minutach większość uczestników wzięła udział we wspólnej zabawie, ćwicząc refleks i umiejętność dobierania trafnych skojarzeń. W tym samym czasie nieco bardziej nieśmiałe osoby zasłuchały się w opowieści pana Grzegorza Gulbasa, który swoją życzliwością i autentyczna miłością do lasu urzekł chyba wszystkich, którzy w środę wybrali się do Międzyrzecza.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły Sprzątanie świata.