Centrum Usług Społecznych w Gminie Świdwin

Czas podsumowań - zakończenie realizacji Programu Osłonowego: "Niemoc rodzi przemoc"

18 grudnia 2015, 16:44 (wiek: 8 lat) Autor:  GOPS w Świdwinie

"Niemoc rodzi przemoc" - to hasło dobiegającego końca projektu, którego celem było przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, realizowanego przez Gminę Świdwin/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdwinie od lipca do grudnia bieżącego roku. Program był kierowany do wszystkich mieszkańców Gminy Świdwin. W prowadzeniu projektu kadra realizująca zadanie stawiała nacisk przede wszystkim na zapobieganie aktom przemocy w rodzinie. To bowiem pierwszy krok w działaniach na rzecz pomocy osobom, które są zagrożone problemem doświadczania przemocy, zanim jeszcze nastąpi konieczność podejmowania interwencji. Takie działania prowadzą do zmniejszenia skutków przemocy.

Projekt zakładał szereg działań, realizowano m.in. poradnictwo specjalistyczne dla ofiar przemocy, działania terapeutyczne ukierunkowane na osoby dotknięte przemocą, specjalistyczne działania skierowane do rodziców wymagających wzmocnienia kompetencji rodzicielskich, propagowano prawidłowe wzorce rodzicielskie.

Ostatnim elementem realizacji projektu była konferencja podsumowująca, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnych instytucji, organizacji z Gminy Świdwin oraz gmin ościennych, policji. Celem zorganizowania konferencji było zwiększenie świadomości dotyczącej zagrożeń płynących z przemocy i nawiązanie nowych kontaktów w zakresie przeciwdziałania przemocy oraz zacieśnienie istniejącej współpracy pomiędzy różnego rodzaju instytucjami i organizacjami.

Konferencję podsumowującą i upowszechniającą rezultaty projektu "Niemoc rodzi przemoc" zamknęła Kierownik GOPS Świdwin, i tym samym koordynator projektu Pani Barbara Felska, apelem:"Przemoc domowa to nie tylko sprawa publiczna, ale przede wszystkim sprawa każdego z nas. Realizując swoja rolę zawodową każdego dnia mam możliwość doświadczać jak wielkim problemem w naszej społeczności jest przemoc domowa, która w prawdzie dzisiaj nie jest już tematem tabu, ale jej skutki i rozmiar nadal budzą lęk i przerażenie. Często zastanawiamy się, jak to się dzieje, że w imię miłości partnerzy i rodzice dopuszczają się przemocy wobec swoich bliskich. OTÓŻ ODPOWIEDŹ NIE JEST PROSTA. Przemocowy wzorzec w rodzinie jest z jednej strony  rezultatem siłowego rozwiązania sytuacji spornych, a z drugiej egzekwowaniem posłuszeństwa, co w konsekwencji prowadzi do zniewolenia. Bezwzględnie przemocy domowej sprzyja milczenie społeczne, bierność obywateli i bezradność służb społecznych. NIE POZWÓLMY by dopiero dramatyczne wydarzenie mobilizowało nas wszystkich do działania  a osoby uwikłane w przemoc do szukania pomocy. Bez względu na to, po którejkolwiek stronie konfliktu domowego jesteśmy, należy pamiętać, że nigdy nie jest za późno, by zatrzymać proces destrukcji, znaleźć pomoc i poprawić jakość życia".

Uzyskane dofinansowanie pozwoliło znacznie poszerzyć zakres prowadzonej przez GOPS działalności i objąć bardziej kompleksowym wsparciem większą liczbę rodzin. Regularna praca przez te kilka miesięcy realizacji projektu, daje szansę na wyjście ofiar przemocy z patologicznej sytuacji. Oczywistym jest fakt, iż konieczne jest kontynuowanie działań w latach kolejnych, by efekty osiągnięte przy realizacji omawianego projektu nie poszły na marne.